În Deleni, ca la oras, cu asfalt la poartã! Constructorii de la Viacons Rutier Husi au predat o nouã lucrare de exceptie!

FELICITÃRI, VIACONS!… Peste 5 km de asfalt, pe ulitele din Deleni si Zizinca, zece strãzi complet asfaltate, acces complet si de nivel european, cu semne de circulatie si rigole betonate. Este lucrarea de exceptie reusitã de constructorii huseni de la Viacons Rutier, care au predat ieri acest proiect PNDL II, dupã o muncã titanicã, într-o zonã cu un relief destul de accidentat.

Am fost ieri la Deleni, acolo unde managerul general al companiei, ing. Ioan Ciomaga, secondat de echipa sa de profesionisti de la Viacons Rutier, au inspectat kilometrii de drum realizati prin acest proiect foarte ambitios. Nu au visat niciodatã locuitorii din Zizinca sã meargã pe asfalt, însã minunea s-a produs.

O lucrare din ambitiosul Program de Dezvoltare Localã, cel care a ajutat constructorii din toatã România sã se dezvolte si prin care sute de mii de vasluieni au apã, canalizare, scoli si grãdinite noi, asfalt.

“Este un proiect pe PNDL II. Pentru noi, ca si proiectanti, este un proiect amplu, cu o lungime de 5,6 km, pe zece strãzi, în satele Deleni si Zizinca, drumuri care fac legãtura cu drumurile judetene, comunale, biserici, primãrie. Am reusit sã facilitãm accesul cãtre biserici, foarte important, oamenii nu vor mai merge prin noroaie, de acum înainte”, a spus proiectantul lucrãrii, Iulia Vizinteanu, directorul SC July Expert Consulting SRL.

“Este o zi deosebitã pentru comunitatea noastrã, se finalizeazã o lucrare foarte importantã pentru comunitatea noastrã, prin cei 5,6 km de drum. Cetãtenii vor beneficia de un confort la deplasare, atât cu masinile, cât si pietonal. Mã bucur cã am putut lucra cu o societate de constructii apreciatã de noi, si nu numai, Viacons Rutier, al cãrei manager este aici, alãturi de noi, dl. ing. Ioan Ciomaga. Au tinut sã ne ofere aceastã bucurie înaintea sãrbãtorilor pascale. Nu aveti cât de greu se circula pe aici”, a spus Doru Esanu, primarul comunei Deleni.

Emotionat, pentru cã finalizeazã încã o lucrare în conditii exceptionale, managerul Viacons Rutier a tinut sã explice ce a însemnat acest efort al companiei pe care o conduce. Cu tristete în glas, ing. Ciomaga a spus cã lucrãrile pe PNDL se apropie de final si cã asteaptã de la clasa politicã si alte proiecte similare, spre binele multor români.

“În aceastã zi minunatã, într-o zi de Post, ne bucurãm cã Viacons Rutier a reusit sã predea administratiei locale o lucrare de o calitate deosebitã, spunem noi, de care se vor folosi toti locuitorii comunei Deleni.

A fost o lucrare complexã. Multe lucrãri executã Viacons si fiecare are specificul ei. Multumim celor peste 1.600 de locuitori, vor beneficia de o retea de drumuri bunã, vom fi prezenti aici, chiar si dupã perioada de garantie. Bucurati-vã de lucrare, domnule primar!

Este o lucrare executatã pe PNDL II care, încetul cu încetul, se încheie, nu numai în judetul nostru, în toatã România. Pentru noi, pentru autoritãtile locale, pentru cetãteni acest PNDL a fost o manã cereascã, pentru cã, iatã, noi constructorii ne-am dezvoltat, iar calitatea lucrãrilor spune de la sine cã totul s-a meritat.

Sper ca politicienii nostri sã continue acest proiect, acest program, sub o altã formã, de reabilitare a drumurilor de interes local, rural sau urban”, a explicat ing. Ioan Ciomaga.

Părerea ta este importantă pentru noi. Comentează aici!

Facebook
error: Content is protected !!
%d blogeri au apreciat: