SURSE Vasluianul.ro: Școlile s-ar putea închide în jurul datei de 1 octombrie! ISJ Vaslui a primit recomandări de la minister!

Conform unor informații primite pe surse, Inspectoratul Școlar Județean a primit un document de la minister, conform căruia trebuie analizată și urmărită foarte atent rata de îmbolnăvire cu varianta Delta, virus care pare cu mult mai agresiv și care are o rată mai rapidă de distribuție în rândul populației. Sursele noastre susțin că, în jurul datei de 1 octombrie, am putea asista la închiderea cursurilor la foarte multe școli, aceasta este estimarea Ministerului Educației Naționale în documentul trimis la ISJ Vaslui.

Ultima raportare oficială arată că Vasluiul a trecut de 0,60 la mie, dar numărul de îmbolnăviri este din ce în ce mai mare. Să nu uităm că avem o comună, Văleni, unde rata de infectare este de 3,45 la mie și, cu siguranță, în zilele următoare vom auzi de restricții și în alte comune.

De altfel, ministrul Educației, Sorin Câmpeanu, a recunoscut că, dacă tendinţa actuală de creştere a numărului de infectări cu SARS-CoV-2 se păstrează, în luna octombrie ar putea fi atins pragul de şase cazuri de COVID-19 la o mie de locuitori. În acea situație, elevii vor trece din nou la învățatul online.

„Rata de infectare din localitate, acesta va fi criteriul (de funcţionare a şcolilor- n.r.). În Bucureşti suntem la 0,6 la mie. Avem o rată de creştere săptămânală de 1,5. Acum o săptămână eram la 0,4- 0,6. Dacă, din păcate, se va păstra acest trend, pe undeva prin luna octombrie este posibil, din păcate, dacă nu vom face progrese semnificative din perspectiva vaccinării, este posibil să se ajungă la pragul de 6 la mie”, a declarat ministrul.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21621320,44
2.Arad24295460,61
3.Argeș27991240,42
4.Bacău27178580,76
5.Bihor29787560,39
6.Bistrița-Năsăud12803641,53
7.Botoșani14695480,63
8.Brașov44432650,59
9.Brăila1351090,26
10.Buzău12898210,39
11.Caraș-Severin11940360,77
12.Călărași10611340,72
13.Cluj595931121,33
14.Constanța44451820,91
15.Covasna8626120,15
16.Dâmbovița23012280,44
17.Dolj27695750,87
18.Galați28465430,71
19.Giurgiu11450210,90
20.Gorj9480210,45
21.Harghita8452220,21
22.Hunedoara23412440,48
23.Ialomița11077150,50
24.Iași43730870,61
25.Ilfov46775641,61
26.Maramureș21411861,10
27.Mehedinți8579280,44
28.Mureș24389120,38
29.Neamț19809560,80
30.Olt15131390,71
31.Prahova36508820,66
32.Satu Mare14282952,12
33.Sălaj11224380,64
34.Sibiu27167320,80
35.Suceava25589810,92
36.Teleorman14381421,06
37.Timiș56366991,36
38.Tulcea8627110,41
39.Vaslui16559530,61
40.Vâlcea16787250,48
41.Vrancea11071240,64
42.Mun. București1901583691,37
43.Din străinătate**119922
44.Cazuri noi nealocate pe județe    1333*335

Părerea ta este importantă pentru noi. Comentează aici!

Facebook
%d blogeri au apreciat: