Safir - ceva bun pentru gratar

TABEL Atât de tare îi pasă lui Tătaru de dezvoltarea județului Vaslui… Doar 36,97 lei/locuitor, la rectificarea de partid a PNL!

Se lasă cu plângeri penale și procese în contencios, după ce Guvernul demis Cîțu face o aroganță, imediat ce este dat jos de Parlament, și alocă 1 miliard de lei către primării, majoritatea banilor, 85%, fiind către primăriile PNL.

Asociația Comunelor din România a realizat un top al sumelor trimise în fiecare județ, indiferent de culoarea politică a aleșilor. Topul are la bază populația din fiecare județ și cât s-a alocat.

Se remarcă că primele două județe ca alocare pe cap de locuitor sunt conduse de reprezentanții UDMR, aceeași culoare politică cu ministrul Dezvoltării, Cseke Attila. Harghita și Covasna au primit sume importante dacă ne raportăm la populația celor două județe. Vasluiul este la coadă, ca alocări, cu o sumă de 36,97 lei/locuitor.

Sunt zeci de municipii și orașe în țară, care nu au primit niciun ban. În județul nostru, municipiul Huși, condus de social-democratul Ioan Ciupilan, nu a primit niciun leu, fiind cunoscută adversitatea lui Tătaru față de primarul actual. De asta, hușenii sunt cetățeni de mâna a doua, domnule președinte PNL Vaslui? La fel, Vasluiul – zero lei. Când scrie pe Facebook, tare mai plânge Tătaru de grija județului Vaslui, este preocupat de dezvoltarea județului, de nici nu are somn noaptea. Vrăjeli ieftine! Vasluienii s-au prins de șmecheriile liderului liberal și îl vor taxa la alegeri! Să-l vedem la anticipate, ce voturi va lua…

Topul alocărilor pe județe în funcție de numărul de locuitori

Nr.
crt.
JudețPopulație
la 1 ianuarie 2021,
conform INSSE
Suma alocatăAlocare
pe cap de locuitor
[mii lei][lei]
1Covasna224.73531.981142,31
2Harghita328.73338.238116,32
3Satu Mare384.11940.974106,67
4Sălaj242.10525.756106,38
5Giurgiu266.12026.39499,18
6Alba370.82136.72399,03
7Constanța760.16971.43793,98
8Teleorman359.86527.95977,69
9Mureș587.22442.50872,39
10Vâlcea391.89427.62170,48
11Caraș -Severin311.75821.53469,07
12Mehedinți274.27618.07665,90
13Bihor614.00138.87063,31
14Gorj351.70721.75861,86
15Tulcea231.43314.15161,15
16Suceava763.45246.29360,64
17Călărași303.28816.84155,53
18Arad467.71824.84053,11
19Sibiu468.83123.62650,39
20Neamț561.35227.86449,64
21Hunedoara447.76121.49348,00
22Cluj739.29333.21344,93
23Prahova779.43734.73644,57
24Maramureș517.60822.45243,38
25Botoșani454.02619.62943,23
26Ilfov465.80618.38439,47
27Timiș759.81929.22638,46
28Olt425.59515.80337,13
29Vaslui504.37818.64736,97
30Ialomița282.32010.21636,19
31Vrancea379.77913.18834,73
32Dolj681.58422.76633,40
33Buzău455.73314.46631,74
34Bistrița-Năsăud326.5809.79730,00
35Bacău732.53020.40527,86
36Galați627.40316.60126,46
37Argeș626.48915.37224,54
38lași971.98920.47821,07
39Brașov638.70212.63819,79
40Dâmbovița514.58210.14719,72
41Brăila336.0276.36518,94
T O T A L19.931.0421.009.466

Părerea ta este importantă pentru noi. Comentează aici!

Facebook
%d blogeri au apreciat: