Sunt 246 de noi cazuri de Covid 19, în județul Vaslui, în ultimele 24 de ore! Ne apropiem vertiginos de rata de infectare de 7 la mie!

0
709

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 28.921 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2855 mai puțin decât în ziua anterioară. 2.922 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba44.33163218,02
2.Arad56.35874418,2
3.Argeș57.53784913,05
4.Bacău54.94949710,63
5.Bihor71.11068119,54
6.Bistrița-Năsăud25.94058811,09
7.Botoșani31.87625712,11
8.Brașov87.87085520,65
9.Brăila26.4922896,7
10.Buzău32.42759611,18
11.Caraș-Severin24.31036010,13
12.Călărași21.4972668,54
13.Cluj123.6022.33927,32
14.Constanța93.160118821,3
15.Covasna15.9911318,44
16.Dâmbovița44.8524079,9
17.Dolj57.27082312,03
18.Galați54.0068259,62
19.Giurgiu22.9432517,71
20.Gorj18.6722256,55
21.Harghita19.6022069,35
22.Hunedoara47.27549915,35
23.Ialomița22.7261746,91
24.Iași93.27588713,03
25.Ilfov94.762130122,5
26.Maramureș45.15938715,36
27.Mehedinți18.2761845,63
28.Mureș50.97769412,42
29.Neamț41.65731210,65
30.Olt30.7944837,29
31.Prahova79.22097612,64
32.Satu Mare28.80625810,85
33.Sălaj23.61117314,79
34.Sibiu59.351111521,88
35.Suceava53.8482349,07
36.Teleorman28.5232126,05
37.Timiș123.783153828,52
38.Tulcea18.15115712,34
39.Vaslui32.0872465,98
40.Vâlcea32.69119811,3
41.Vrancea22.5502017,61
42.Mun. București408.108895728,21
43.Din străinătate**3.9467 
44.Cazuri noi nealocate pe județe41342-3281 
 TOTAL2.385.71328.921 

Părerea ta este importantă pentru noi. Comentează aici!