În ultimele 24 de ore, 326 de vasluieni s-au infectat cu Covid 19! Din păcate, două persoane au decedat!

0
248

La nivel național, în ultimele 24 de ore au fost înregistrate 27.346 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 8.923 mai puțin decât în ziua anterioară. 3.402 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Județul Vaslui înregistrează 326 de noi cazuri de îmbolnăviri cu Covid 19, având o rată a infectărilor de 6,8 la mia de locuitori.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba46.25858020,51
2.Arad59.06474020,35
3.Argeș62.65790418,48
4.Bacău56.1393659,94
5.Bihor73.46464519,26
6.Bistrița-Năsăud26.74316210,72
7.Botoșani32.78723011,52
8.Brașov91.959112822,98
9.Brăila27.2362048,42
10.Buzău34.04743713,60
11.Caraș-Severin25.33528911,53
12.Călărași22.3652939,96
13.Cluj130.276184429,52
14.Constanța98.411135023,44
15.Covasna16.6813729,73
16.Dâmbovița46.53348711,58
17.Dolj60.01782614,46
18.Galați55.74646210,70
19.Giurgiu24.08826210,70
20.Gorj19.4022797,96
21.Harghita20.0671528,71
22.Hunedoara49.35678217,09
23.Ialomița23.5642568,80
24.Iași96.28964513,97
25.Ilfov99.547204326,10
26.Maramureș46.41229914,28
27.Mehedinți19.0292187,31
28.Mureș54.11389114,00
29.Neamț42.5572509,93
30.Olt32.3075119,98
31.Prahova83.356120015,74
32.Satu Mare29.70333710,32
33.Sălaj24.23820014,33
34.Sibiu63.445172425,39
35.Suceava54.7372637,57
36.Teleorman29.3662917,55
37.Timiș128.816148129,29
38.Tulcea18.94620912,93
39.Vaslui32.9493266,80
40.Vâlcea35.28866514,57
41.Vrancea23.2402128,19
42.Mun. București435.430789535,31
43.Din străinătate**3.97010 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    26.461*-5373 
 TOTAL2.482.39427.346 

Părerea ta este importantă pentru noi. Comentează aici!