Doar 113 noi cazuri de Covid 19, în județul Vaslui, în ultimele 24 de ore!

0
315

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 11.967 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 6.784 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.402 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. Vasluiul înregistrează 113 noi cazuri de infectare cu Covid 19, la jumătate față de statisticile săptămânii trecute.

Situația pe județ se prezintă astfel:

  • 139 de persoane internate în Spitalul Bârlad în momentul de față: 132 pe secții și 7 în ATI
  • 104 de persoane internate în Spitalul Vaslui: 96 pe secții și 8 în ATI
  • 1.142 de persoane decedate;
  • 28905 de persoane vindecate;
  • 3370 de persoane pozitive la domiciliu.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba48.17935221,00
2.Arad61.23028521,46
3.Argeș67.324138420,12
4.Bacău57.1401538,39
5.Bihor75.21026717,16
6.Bistrița-Năsăud27.4441259,73
7.Botoșani33.476909,90
8.Brașov95.28042921,92
9.Brăila28.1422739,64
10.Buzău35.61820414,40
11.Caraș-Severin26.33318112,56
12.Călărași23.21614910,58
13.Cluj134.92058526,84
14.Constanța103.02786823,17
15.Covasna17.3831119,87
16.Dâmbovița47.73619712,08
17.Dolj62.86247915,51
18.Galați57.27743511,12
19.Giurgiu25.24322112,58
20.Gorj19.923827,87
21.Harghita20.380247,46
22.Hunedoara51.00413717,26
23.Ialomița24.39511110,71
24.Iași99.65955713,80
25.Ilfov104.19861527,83
26.Maramureș47.2049011,83
27.Mehedinți19.590998,79
28.Mureș55.83919914,28
29.Neamț43.266798,44
30.Olt33.88332512,11
31.Prahova86.70949817,58
32.Satu Mare30.4671328,84
33.Sălaj24.7025612,57
34.Sibiu66.200103026,98
35.Suceava55.417965,81
36.Teleorman30.2422368,73
37.Timiș132.83558627,88
38.Tulcea19.4189011,96
39.Vaslui33.6601136,90
40.Vâlcea36.8627015,43
41.Vrancea23.923678,17
42.Mun. București455.934304438,10
43.Din străinătate**3.9902 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    15.575*-3.159 
 TOTAL2.562.31511.967 

Părerea ta este importantă pentru noi. Comentează aici!