Magistrații Tribunalului Vaslui au dat, marți, una dintre cele mai grele sentințe din ultimii ani, într-un caz care a oripilat comuna Tăcuta și pe locuitorii din nordul județului Vaslui.
În noiembrie 2022, beat și furios, Iulian Homoranu și-a lovit părinții în cap cu coada unei securi, de mai multe ori, ambii fiind luați în comă de echipajele medicale de urgență și duși la Iași. Din cauza rănilor foarte grave de la cap, Dumitru Homoranu, tatăl criminalului, s-a stins la spital.
În timp ce era verificat medical în ambulanța venită de la Vaslui, ucigașul din Protopopești a distrus echipamentele din ambulanță, a amenințat cu cuțitul personalul medical și pe polițiștii veniți în ajutorul ambulanțierilor, fiind împușcat în picior și în burtă, de două ori. După doi ani și ceva de procese, a venit și sentința, la Tribunalul Vaslui.
”În baza art. 39 alin. 1 lit. b) Cod penal raportat la art. 38 Cod penal) contopește pedepsele principale aplicate prin prezenta sentinţă, inculpatul urmând să execute pedeapsa cea mai grea, respectiv de 16 (şasesprezece) ani închisoare, la care adaugă un spor 3 (trei) ani închisoare (1/3 din pedepsele în cuantum de 7 ani si 3 luni închisoare, 3 luni închisoare, 9 luni închisoare, 9 luni închisoare) pedeapsa rezultantă principală fiind de 19 ani închisoare.
În temeiul prevederilor art. 60 Cod penal, pedeapsa de 19 ani închisoare se execută în regim de detenție”, au decis magistrații, sentința putând fi atacată cu apel în
În plus, criminalul este obligat la ”plata sumei de 4941 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, din care suma de 3941,4 lei reprezintă cheltuielile judiciare avansate de către stat în cursul urmăririi penale, din care suma de 2543 reprezintă contravaloarea lucrărilor medicale efectuate de SJML Vaslui”.
Serviciul de Ambulanță Județean va primi suma ”de 1699,32 lei, cu titlu de daune materiale, reprezentând contravaloarea componentelor medicale distruse” și ”1636,46 lei, cu titlu de daune materiale, reprezentând cuantumul cheltuielilor efectuate de către SAJ Vaslui cu prilejul transportului medical al numiților H. D. și H. V”.
Spitalul Clinic de Urgență ”Prof. Dr. N. Oblu” Iași va primi, prin sentința Tribunalului Vaslui, ”suma de 43.124,71 lei, cu titlu de daune materiale, reprezentând contravaloarea îngrijirilor medicale acordate victimelor H. D. și H. V.”. Criminalul din comuna Tăcuta nu va avea voie să se apropie de polițiștii care au intervenit sau de personalul ambulanței, chemată la acel eveniment grav.







