UPDATE Accident Huși: Mașina care a provocat accidentul de pe Dobrina era din Ucraina
UPDATE ISU Vaslui: În această dimineață, Secția de Pompieri Huși a intervenit în municipiul Huși, pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor la un accident rutier.
În eveniment a fost implicat un autoturism din Ucraina, care a derapat și s-a răsturnat în rigola de pe marginea drumului. În interiorul autoturismului se aflau cinci persoane, respectiv doi adulți și trei copii, cetățeni de naționalitate străină. Este vorba de trei minori, cu vârste cuprinse între 6 și 11 ani, o femeie, în vârstă de 25 ani, și un bărbat, în vârstă de 36 ani. Toate persoanele implicate s-au autoevacuat înainte de sosirea forțelor de intervenție și nu prezentau traume vizibile. Până la sosirea echipajelor de urgență, persoanele minore au fost preluate și adăpostite într-un alt autoturism.
La fața locului au intervenit o autospecială de stingere cu șase subofițeri din cadrul Secției de Pompieri Huși, precum și două ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean. În urma accidentului, autoturismul a acroșat un stâlp de electricitate, motiv pentru care a fost anunțat operatorul de distribuție a energiei electrice.
Deși nu prezentau leziuni, toate cele cinci persoane implicate în accident au fost transportate la spital pentru investigații medicale suplimentare.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Două accidente teribile la Huși, în această dimineață. În urmă cu puțin timp, un bolid de lux, cu numere de Ucraina, care cobora cu viteză pe Dobrina, a frânat pe o porțiune cu gheață s-a răsturnat și a distrus un stâlp de electricitate. Salvatorii sunt acolo și acordă primul ajutor. Conform informațiilor noastre, cele cinci persoane de la bordul mașinii au refuzat transportul la spital. La ieșirea din Huși, la Recea, sunt informații că un TIR s-ar fi răsturnat și se intervine și acolo. Vom reveni cu detalii.










