Deputatul de Vaslui, Eduard Popica, replică dură: ”Statul trebuie să reducă risipa din cheltuielile publice! Să vedem unde sunt cheltuieli exagerate”
Confruntat cu problemele ridicate de cetățenii județului Vaslui, la întâlnirile publice din ultima perioadă, deputatul Eduard Popica spune că o redimensionare a aparatului de stat și o mai justă cheltuire a banului public în sistemul bugetar sunt soluțiile pentru a ușura viața de zi cu zi a românilor.
”În contextul în care puterea de cumpărare a românilor este afectată puternic de inflația globală și de problemele din sectorul energetic european, este profund inechitabil ca statul să își extindă fără măsură cheltuielile. Un guvern responsabil, care e alături de cetățeni, trebuie ca în astfel de situații să ia măsuri hotărâte de reducere a risipei din aparatul de stat. Nu se taie nimic de la investiții! Nu se taie nimic de la programele pentru sprijinirea populației! Dar trebuie redusă drastic risipa.
Trebuie identificate și oprite toate cheltuielile exagerate sau neesențiale din sectorul bugetar
Trebuie reduse structurile supradimensionate
Trebuie eliminate bonusurile și sporurile din sectorul bugetar, care, dintr-o recompensă punctuală pentru un rezultat excepțional în muncă, s-au transformat într-o rentă viageră fără legătură cu performanța.
Trebuie restructurate posturile din ministere și instituțiile publice, ocupate de angajați care primesc pensie de la stat, fără să fi împlinit încă vârsta standard de pensionare.
Trebuie reduse pozițiile și indemnizațiile din consiliile de administrație ale companiilor de stat”, cere deputatul Popica.









