Deputatul Eduard Popica: Ajutoare de urgență de 100 milioane lei, pentru victimele inundațiilor

0
625

Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Muncii și Solidarității Sociale, acordarea de ajutoare de urgență de 100 milioane lei, pentru sprijinirea a aproximativ 6.500 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate cauzate de inundații, alunecări de teren și alte fenomene meteorologice deosebite produse recent în țară, astfel:

  • Câte 10.000 lei pentru fiecare familie și persoană singură din localitățile afectate;

”Actul normativ aprobat prevede că ajutoarele de urgență nominale se aprobă prin notă de ministrul Muncii și Solidarității Sociale, iar sumele individuale se stabilesc în cuantumul prevăzut, pe baza borderourilor întocmite de Agentuia pentru plăţi şi inspecţie socială din județele afectate.

Suma necesară se suportă din bugetul Ministerului Muncii și Solidarității Sociale, suplimentat din Fondul de rezervă bugetară aflat la dispoziția Guvernului”, a precizat deputatul PSD de Vaslui, Eduard Andrei Popica.

Astfel, până astăzi, ora 14.00, situația în județul Vaslui este următoarea:

9 localități afectate

320 persoane sinistrate

58 locuințe avariate

265 locuințe inundate.

În contextul în care echipele aflate pe teren vor identifica și alte locuințe, persoane afectate, spune parlamentarul vasluian, cifrele se vor modifica.