Dragomirești, comuna unde foștii asistații sociali merg la serviciu! Primarul Iacob a făcut ordine în dosarele de la 416!

0
367

SCHIMBARE… Primarul de Dragomirești, Dănuț Iacob, a preluat, în 2016, una dintre cele mai grele comune din județul Vaslui. O localitate care se remarca prin numărul mare de dosare la 416, aproape 400 de familii care trăiau din venitul minim garantat.

Cu răbdare, primarul Iacob a lămurit situația dosarelor, a stabilit câte persoane sunt apte de muncă și a decis să aplice legea.

„Când am venit la primărie, erau 380-400 de dosare la ajutor social. Acum, mai sunt în jur de 250 de dosare. O parte dintre aceste persoane sunt trecute de 50 de ani și nu le mai angajează nimeni. Să nu uităm că este o distanță mare între Dragomirești și principalele orașe – Vaslui, Bârlad sau Bacău – suntem la jumătatea distanței față de aceste orașe.

Chiar și așa, unii dintre cei de la ajutor social au fost angajați de firme specializate, care trimit mașinile pentru a-i duce la serviciu și a-i aduce acasă, acum câștigă și ei bani”, spune primarul Iacob.  Cei care sunt la 416 în comuna Dragomirești sunt foarte utili în activitatea primăriei, pentru că sunt folosiți cu curățarea șanțurilor, ajută la reparațiile drumurilor, se implică în realizarea de podețe sau de parcuri.