FOTO; VIDEO Viacons Rutier a predat, luni, primul proiect din România, pe ”Anghel Saligny”, realizat în timp record

0
9821

Satul Oțeleni, comuna Hoceni. O localitate care poate rivaliza, în orice moment, cu un cartier din Huși, Vaslui, Iași sau Bârlad. Un sat în care, oriunde întorci ochii , dai de o panglică de asfalt, de șanțuri betonate, de semne de circulație.

Este satul natal al celui care și-a dedicat întreaga viață dezvoltării infrastructurii din județul Vaslui, încă din prima zi, în care a venit la Huși, ca inginer stagiar, la Drumurile Naționale. Acum, este managerul unei companii înfloritoare, cu peste 200 de angajați, cu șantiere în tot județul Vaslui.

Vorbim de inginerul Ioan Ciomaga, managerul general al Viacons Rutier, cel care a participat la recepția finală a proiectului de asfaltare a satului Oțeleni, luni, în dublă sa ipostază, de manager al firmei de construcții și de om al locului.

Este vorba, atenție!, de primul proiect din România, realizat integral, pe Anghel Saligny. Meritul este al constructorilor de la Viacons Rutier, care s-au mobilizat exemplar și au predat lucrarea în decurs de un an de zile de la inaugurarea oficială. O lucrare de asfaltare care spune totul despre forța Viacons Rutier, dar și despre determinarea constructorilor de la firma hușeană.

Cifrele sunt grăitoare: 3 milioane de euro, valoarea proiectului, 7,3 km de drumuri asfaltate, 7 km de șanțuri betonate, panglici de asfalt spre drumurile de exploatare, zeci de mii de tone de piatră și bitum, turnate într-un timp record.

”Pot să spun că am recepționat astăzi o mare lucrare, deosebit de frumoasă, nu pentru faptul că sunt eu născut aici, în comună, ci pentru că lucrarea a fost făcută de colegii mei la modul exemplar, ca de altfel toate lucrările realizate de Viacons Rutier. Zic eu, această lucrare iese în evidență prin sufletul depus.

Cred că este prima lucrare recepționată pe Anghel Saligny, vor urma cât de curând recepții și la Epureni, în zona Bârladului, după care facem recepția la Codăești. În această perioadă, vom continua lucrările și pe șantierele deschise în tot județul Vaslui”, a spus ing. Ciomaga.

Sunt lucrări foarte bine realizate, din tot spectrul lucrărilor de infrastructură, dacă vorbim de lucrări de apărare împotriva inundațiilor, lucrări de artă, lucrări de consolidare, a spus managerul general al Viacons Rutier.

O premieră pentru lucrările de drumuri din satele vasluiene: Viacons a pregătit la cea mai importantă intersecție din sat o mixtură asfaltică de culoare roșie, care adaugă personalitate la lucrarea de asfaltare.

”Pot să vă mai spun că am terminat lucrarea într-un timp record. Lucrarea a fost începută cu un an de zile în urmă, am terminat de asfaltat acum trei-patru luni de zile. A trebuit să închidem niște proceduri la Ministerul Dezvoltării, de asta nu a fost recepționată până acum”, a mai completat dl. Ciomaga.

Primarul comunei Hoceni, Vasile Țabără, spune că lucrarea este realizată impecabil de către firma hușeană.

”Ne mândrim cu prima lucrare pe Anghel Saligny finalizată în totalitate, la nivel național. Pentru dl. inginer Ciomaga, fiu al satului Oțeleni, iată că viața, conjunctura, destinul a făcut ca domnia-sa să fie cel care asfaltează toate drumurile din satul natal, inclusiv drumul care trece prin fața casei părintești. Ne mândrim cu dl. Ciomaga, ne mândrim pentru faptul că este fiu al comunei și pentru că Viacons Rutier este o societate de construcții de top”, a spus dl. Țabără.