Patru ani fără profesorul Romeo Tălmaciu, omul care a plămădit singura fanfară de copii din România, Rotaria! Astăzi, ar fi împlinit 65 de ani! Dumnezeu să vă odihnească în pace!

0
1085

Ziua de 15 noiembrie 2018 va rămâne întotdeauna în inimile vasluienilor, drept ziua în care Vasluiul a pierdut un om valoros, un om care a făcut multă cinste comunității în care a trăit. În urmă cu patru ani, profesorul Romeo Tălmaciu avea să piardă lupta cu viața, lăsând multă durere și jale în urma sa. Profesorul Tălmaciu a decedat la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui, după ce, cu câteva zile înainte, suferise un AVC în timp ce se afla în sala de repetiţii.

Creatorului trupei Rotaria i s-a făcut rău pe 9 noiembrie 2018, în timp ce se afla în sala de repetiţii din spatele Palatului Copiilor din municipiul Vaslui. A fost preluat de un echipaj de terapie intensivă mobilă şi transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui, în stare foarte gravă. Din păcate, a murit pe 15 noiembrie, în orașul pe care l-a iubit foarte mult și pe care l-a purtat în suflet oriunde a fost prin lume.

Din august 2021, Romeo Tălmaciu este cetățean de onoare al municipiului Vaslui. „Profesorul Tălmaciu a fost nu doar un profesor pentru elevii pe care îi pregătea, ci și un părinte, care avea grijă de ei. Bucuria semenilor săi era și bucuria lui. Am văzut cu câtă dăruire își oferea timpul pentru ca cei din jur să se dezvolte și pentru ca întreaga comunitate să fie mândră de realizări. Am fost alături de el atât la evenimente din țară, cât și din străinătate. M-am întors cu mândrie, cu diplome de excelență și cu multe amintiri plăcute”, avea să spună primarul Vasile Pavăl, la ședința de decernare a titlului de cetățean de onoare.

Va rămâne mereu în inimile copiilor de la Rotaria, va fi mereu în inimile vasluienilor. Dumnezeu să vă odihnească în pace, maestre!