Reacția lui Bolojan, în scandalul Bogos: ”Mi s-a spus că era un domn care putea să candideze la Vaslui”

0
994

Ilie Bolojan a declarat, joi seară, într-un interviu la Digi24, că întâlnirea cu omul de afaceri Fănel Bogos a avut loc la cererea președintelui PNL Vaslui, Mihai Barbu, care i-a solicitat o audiență pentru a-l prezenta pe Bogos, un potențial candidat în județul Vaslui.

Premierul a explicat că Mihai Barbu, o persoană cu o experiență considerabilă în partid, i-a solicitat o întâlnire pentru a discuta despre Bogos, un antreprenor din Vaslui, fără a specifica de la început detalii importante despr

”Președintele PNL Vaslui mi-a solicitat o audiență spunând că vrea să-mi prezinte un domn într-o chestiune politică, fiind un om care ar putea să candideze în județul Vaslui și dacă ar avea o întâlnire cu mine ar fi mai convins să se implice în politică.

Având întâlniri în permanență cu președinții de organizații locale, oameni care au probleme, am tratat ca o întâlnire obișnuită. A fost o programare care cred că s-a făcut prin cabinet. Pe domnul Barbu îl cunosc de mult timp, fiind de 30 de ani în PNL.

A venit la mine cu acest domn al cărui nume la data respectivă nu-mi spunea nimic. În afară de discuțiile generale, dânsul și-a prezentat compania, ce face și problemele pe care le are cu instituțiile statului, necerându-mi nimic. A fost o întâlnire de vreo 15 minute. Ne-am dat mâna și am plecat.

Oricine îmi solicită o întâlnire, dacă văd că spune că are o problemă serioasă, caut să ascult. Eu am avut aşa un uşor, şi acum mi-aduc aminte, trac, pentru că venind să discute aspecte politice, a prezentat şi aspecte care nu sunt strict de zona politică.

De atunci n-am mai apucat să discut cu dl Barbu în privat”, spune Bolojan.