Săptămâna Siguranței Rutiere: șoferii din Vaslui, informați despre prevenirea corupției

0
134

În perioada 18-24 mai 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Vaslui desfășoară activități specifice în cadrul Săptămânii Naționale a Siguranței Rutiere, menite să reducă riscul accidentelor și să promoveze comportamentul preventiv în trafic. Alături de polițiști, sunt prezenți și cadre ale DGA Vaslui.

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Vaslui desfășoară, în perioada 18-24 mai 2026, activități specifice în cadrul Săptămânii Naționale a Siguranței Rutiere. Polițiștii avertizează șoferii despre faptul că siguranța rutieră este responsabilitatea tuturor participanților la trafic și presupune măsuri și comportamente menite să reducă riscul producerii accidentelor.

Autoritățile le recomandă șoferilor să conducă prudent, să respecte limitele legale de viteză, să evite folosirea telefonului mobil la volan și să acorde prioritate pietonilor. „Fiecare manevră responsabilă contribuie la drumuri mai sigure pentru noi toți”, transmite IPJ Vaslui.

politia rutiera dga 22 politia rutiera 494

În acest context, luni , ofițerii Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Vaslui, împreună cu polițiștii rutieri din cadrul IPJ Vaslui, au desfășurat o activitate preventivă și de educație anticorupție adresată conducătorilor auto aflați pe mai multe artere intens circulate din municipiul Vaslui.

Scopul acțiunii a fost promovarea conceptului de integritate, prevenirea faptelor de corupție și conștientizarea riscurilor implicării în astfel de fapte.

Participanților la trafic le-au fost prezentate competențele Direcției Generale Anticorupție, precum și modalitățile legale de sesizare a faptelor de corupție. Totodată, a fost promovat Call-center-ul anticorupție 0800.806.806, sistem telefonic gratuit destinat sprijinirii cetățenilor și personalului MAI.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.