Sute de familii vor pune pe masă pește proaspăt de la Ferma Salcia, din Cârja

0
511

Timp de mai multe zile, la ferma piscicolă Salcia, din Cârja, administrată de omul de afaceri Emil Savin, personalul autorizat, cu bărci și năvoade, a recoltat pește proaspăt, pește care va ajunge pe mesele vasluienilor, de Florii. Sub atenta conducere și organizare a conducerii fermei, s-au recoltat peste 2,5 tone de pește proaspăt – crap, sânger, novac – disponibil atât pentru consum, distribuit la magazinele din județ, cât și pentru arendă.

”Am prins și caras, unul sau doi la kilogram, maxim, deci exemplare frumoase. Avem pește frumos, pentru că a fost hrănit doar cu cereale, nu le dăm altceva. Peștele va merge la oamenii cu care avem arendă, dar și la firmele cu care avem contracte”, a spus dl. Ovidiu Șelaru, coordonatorul operațiunilor de la Salcia.

Tradiția consumului de pește de Florii (Duminica Floriilor) marchează a doua dezlegare la pește din Postul Paștelui, după Buna Vestire. Aceasta simbolizează recunoașterea religiei creștine și a lui Isus Hristos, peștele fiind unul dintre principalele sale embleme, iar consumul său semnifică curățarea trupului și a sufletului înainte de Săptămâna Patimilor.