S-a spânzurat, la o zi dupã ce a fost adus acasã, pe sest, de la Iasi! Ambulantierii nu au anuntat pe nimeni!

0
743
WhatsApp Image 2021 05 31 at 21.18.45

Bãrbatul de 61 de ani, din satul Docani, comuna Vinderei, care si-a dat foc la propria casã, dupã care a încercat sã-si punã capãt zilelor, s-a spânzurat în curtea casei. Gestul macabru s-a petrecut fix la o sãptãmânã dupã ce a încercat sã-si ia zilele si a dat foc la locuintã.

În noaptea de sãmbãtã spre duminicã (22/23 mai), Detasamentul de pompieri Bârlad a fost alertat cã o casã din Docani este în flãcãri. în scurt timp, la fata locului s-au deplasat douã autospeciale de stingere cu apã si o ambulantã SMURD tip B2 (EPA).

“La sosirea echipajelor de interventie, chiar la intrarea în curte a fost gãsitã o persoanã grav rãnitã, care prezenta leziuni majore în zona gâtului si a antebratelor. Victima, un bãrbat în vârstã de 61 ani, a fost preluatã de echipajul ambulantei SMURD, a fost stabilizatã si transportatã la Compartimentul Primire Urgente din cadrul Spitalului municipal de urgentã “Elena Beldiman” din Bârlad”, anuntau serviciile de urgentã.

Dupã aproximativ o orã si jumãtate, incendiul a fost lichidat, dar pagubele au fost mari. Nu stim în ce conditii, bãrbatul de 61 de ani a fost transferat la Iasi, cel mai probabil pentru testare psihiatricã.

WhatsApp Image 2021 05 31 at 21.17.06

Demonstrând un neprofesionalism greu de închipuit, un echipaj al Ambulantei l-a adus acasã pe bãrbatul de 61 de ani, în cursul zilei de 27 mai, vineri. L-au aruncat ca pe un sac de cartofi în curtea casei, dupã care ambulanta a plecat la alte urgente. Stiau cã îsi dãduse foc la casã, încercase sã-si ia zilele, era nevoie de atentie din partea autoritãtilor locale.

“Este ceva de necrezut, o faptã foarte gravã. Puteau sã ne anunte cã îl aduc acasã, am fi trimis asistentul social, am fi discutat cu vecinii sã-l ajute, fãceam ceva pentru acest om cuprins de depresie. Puteau sã anunte la Politie, pe cineva, însã au preferat sã-l lase în curte si sã plece”, acuzã primarul Ionut Ghiur, socat de situatie.

Cert este cã, în noaptea de sâmbãtã spre duminicã, bãrbatul de 61 de ani, despre care autoritãtile nu stiau cã este acasã, a luat o sfoarã si s-a spânzurat în curte. A fost gãsit de un vecin duminicã dimineatã, fiind îngropat în cursul zilei de luni. Dincolo de drama acestui om, ne întrebãm: nu existã niste protocoale, niste proceduri la Ambulantã, în astfel de situatii? Probabil cã da, însã ne este mai usor sã nu ne intereseze de suferinta unor oameni, decât sã respectãm regulamentele.