VIDEO Seară magică pentru vasluianul Louis Munteanu! O dublă contra CFR, este fotbalistul despre care vorbește toată România! Este noul REGE al fotbalului românesc!

0
800

Farul Constanța a învins-o pe campioana CFR Cluj în deplasare, după o dublă magnifică a fotbalistului născut și crescut la Vaslui, Louis Munteanu. Echipa lui Gică Hagi s-a impus cu 3-1 și a urcat pe primul loc. Născut la 16 iunie 2002, la Vaslui, Louis Munteanu este un produs al Academiei Gheorghe Hagi si a debutat în Liga 1 la 17 ani, într-o partidă cu Dinamo. Este dublu campion de juniori U19 al României și dublu căștigător al Cupei Italiei Primavera cu Fiorentina, pentru care a marcat 13 goluri în 40 de partide. A evoluat până acum la toate echipele naționale U16, U17, U18, U19, U20 și U21.

Atacantul vasluian de 20 de ani a reușit o „dublă” spectaculoasă și a adus cele trei puncte constănțenilor, care s-au impus cu 3-1. A fost prima dublă a lui fotbalistului din Vaslui. Louis Munteanu aparține de Fiorentina, care l-a cumpărat cu 1.7 milioane de euro de la Viitorul

Recent revenit de la Fiorentina sub formă de împrumut, Munteanu a fost introdus de Hagi la pauză și a marcat golul de 2-1 în minutul 63. A fost o reușită superbă, care l-a făcut pe Hagi să-și schimbe mimica feței și să nu mai fie atât de încrâncenat pe bancă. „Regele” a schițat un zâmbet larg și a bătut palma cu cei din staff.

După ce a mai avut o ocazie, același Munteanu a reușit „dubla” în minutul 87, după o nouă fază spectaculoasă, cu combinații din prima. Atacantul l-a ridiculizat din corp pe Bălan și a înscris golul de 3-1, care a fost și scorul final. Gică Hagi jubila pe bancă. „Regele” nu mai avea deloc emoții în privința scorului final și a urmărit liniștit finalul.

În același timp, care aparține în continuare de Fiorentina. Italienii l-au cumpărat în septembrie 2020 cu 1.7 milioane de euro.

„O victorie frumoasă. Sunt fericit că am ajutat echipa în repriza a doua. Normal că am venit aici să demonstrez, să am evoluții bune și să îmi ajut echipa cât mai mult. Avem echipă foarte bună și suntem fericiți că am întors scorul pe un teren greu”, a spus Munteanu.